Planina i prehrana

Bosanskohercegovačka kuhinja ima karakteristike kontinentalne, no sa mnoštvom posebnosti. Lokalno će stanovništvo vrlo glasno i ustrajno zagovarati teoriju po kojoj je upravo ova kuhinja ona originalna, iz koje su tek kasnije proizašle različite varijacije. Ipak, sarma, dolme, ćevapi, različite čorbe i sač su autohtona kuhinja ovog podneblja.

Čak i kada dio toga pripišemo subjektivnom razmišljanju, stoji činjenica da je ova tvrdnja zapravo utemeljena na različitim zapisima iz davnina. Recept za sarme, začinjeno mljeveno meso umotano u listove ukiseljenog kupusa i sa dodatkom aromatičnog suhog mesa poput jarčevine, je recimo prvi put spomenuto još oko 1660. godine u gastronomskim zapisima jedne druge planine, gotovo divljeg Čemerna na rubu Bosne i istočne Hercegovine, kada se fermentirano povrće koristilo kao delikates i izvor vitamina tokom dugih i okrutnih planinskih zima. Putnici namjernici su se krijepili ovim ukusnim i kaloričnim jelom u predasima od dugih putovanja između Istočnog i Zapadnog carstva.

Upravo je ta razmeđa između istoka i zapada, na kojoj je smještena Jahorina i cijela ova geolokacija, zaslužna za bogatstvo ukusa i gotovo nevjerovatno široku paletu recepata tipičnih za ovo područje. Dodatno, na planinama su jela trebala biti ne samo bogata i ukusna, nego i visoke nutritivne vrijednosti, kako bi dala snagu i, budimo potpuno iskreni, utješila one mjesecima zarobljene na snijegom i ledom okovanoj planini.

U želji da budemo zaista dobri domaćini, želimo vam preporučiti neka od jela koja nikako ne biste trebali zaobići dok ste na ovoj prelijepoj planini. Možete, naravno, ali vjerujte nam na riječ da bi bila šteta boraviti na Jahorini a ne probati neke od ovih specijaliteta.

Srneći gulaš

Očekivano, na planini se divljač izuzetno cijeni. Pripravljajući ovo nevjerovatno ukusno i bogato jelo decenijama, Jahorinci i Jahorinke su se izvještili u kuhanju zahtjevnog jela. Uz dodatak autohtonog začinskog bilja koje, divlje i slobodno, raste na ovoj čistoj planini, srneći gulaš koji možete pronaći i na drugim mjestima ovdje ipak ima poseban ukus kakav teško da ćete drugdje pronaći. Obično je poslužen uz domaću kukuruznu puru iz svježe mljevene krupice i, uz čašu bogatog suhog crvenog vina burgundca, predstavlja nevjerovatno gastronomsko iskustvo.

Pura

Kada već spominjemo puru kao prilog, moramo ispričati i priču o jednom od najjednostavnijih, a opet vjerovatno najpopularnijih glavnih jela na planini. Zdrava i domaća kukuruzna krupica se servira sa planinskim, jakim sirevima i kajmakom, tipičnim za ove prostore. Uz dodatak rastopljenog, domaćeg putera, ovo će vas jelo dugo držati sitim za sve zimske aktivnosti, od sporta do šetnje planinom. Ne propustite priliku da uz puru uživate u laganijem, bijelom vinu (autohtona Žilavka bi bila sjajan odabir).

Grah

Većina Bosanaca i Hercegovaca će vam upravo ovo, neupućeni bi rekli jednostavno, jelo spomenuti kao omiljeno u hladnim danima. Možda zato što je između čorbe i glavnog jela, nutritivno gotovo savršeno, a opet pravo „jelo za utjehu“. Poslužuje se vrlo toplo u dubokim zdjelama, a uz njega se tradicionalno jedu domaće pogače iz integralnog pšeničnog i heljdinog brašna i uz obilje salate, najbolje kiselog kupusa ili sasvim običnog, nezačinjenog crvenog luka. Uz grah se neizostavno pije – rakija. Zaboravite na vina, a kada prvi put probate ovu kombinaciju, biti će vam potpuno jasno zašto.

Uz ova tri jela, meso – teletina, junetina i svinjetina – pripremljeno u različitim gustim gulašima, dimljeno i osušeno ili jednostavno pečena ispod sača ili u rerni, uz dodatak krompira i salata (držite se fermentiranog povrća!) je vrlo popularno na planini i pronaći ćete ga u gotovo svim planinskim kolibama. Primjerice, kiseli kupus sa koljenicom koji je, reći će oni koji znaju šta je sjajna planinska kuhinja, primjer savršene simbioze mesa i povrća. Još jedno super popularno (pred)jelo su uštipci, slana pržena peciva, koji se poslužuju vreli uz obilje suhog mesa i mliječnih, domaćih proizvoda. Teško da ćete ostati na samo jednoj porciji ove slasne kombinacije nakon hladnog zimskog dana. Također, Jahorina je bogata divljim borovnicama i domaćini bolje od bilo koga drugog znaju kako ih pripremiti, zato ne oklijevajte probati nešto s ovim ukusnim bobicama – od sokova do kolača. Restorani koje preporučujemo su: Restoran u hotelu „Lavina“, restoran Koliba pri hotelu „Termag“, Vila Gora i Rajska Vrata. Do svakog od ovih restorana vam, iz apartmana Zimski San, neće trebati duže od 10 minuta. U sezoni, savjetujemo da svakako unaprijed napravite rezervaciju.

Na planini i u neposrednoj blizini možete također kupiti i nabaviti nevjerovatno širok spektar domaćih namirnica po odličnoj cijeni, od mesa preko povrća do mliječnih proizvoda, od kojih ćete moći i sami sebi pripremiti veličanstven, ukusan i poseban obrok. Za one među vama koji uživaju u kuhanju, apartmani Zimski San su opremljeni upravo onako kako su to i vaše kuhinje kući. Mi volimo kuhati za prijatelje i često to činimo, pa smo se tim iskustvom i vodili. Zato ćete u kuhinjama u svim apartmanima pronaći posuđe i pribor za kuhanje i posluživanje, začine, fine vinske čaše i sve ostalo što vam može zatrebati za nezaboravnu svježe pripremljenu ručak ili večeru. Jedno što ćete trebati ponijeti sa sobom su namirnice,  vaša mašta i kulinarska vještina!